Knoxville - Oak Ridge Local Section
Knoxville-Oak Ridge Section
American Institute of Chemical Engineers
1948-2015
1948
R. K. Collins-Chair
R. N. Lyon-Vice Chair
A. C. Jealous-Secretary
J. A. Connors-Treasurer

1949
C. E. Winters-Chair
T. Rockwell, III-Vice Chair
R. M. Dowd-Secretary
C. A. Keller-Treasurer

1950
W. J. Hallett-Chair
A. C. Jealous -Chair Elect
W. B. Allred-Secretary
W. B. Harrison-Treasurer

1951
A. C. Jealous-Chair
W. B. Harrison-Vice-Chair
F. N. Browder-Secretary
W. K. Stromquist-Treasurer

1952
W. B. Harrison, III-Chair
W. B. Allred-Chair Elect
S. H. Jury-Secretary
L. O. Davis-Treasurer

1953
W. B. Allred-Chair
J. Shacter-Chair Elect
H. C. McCurdy-Secretary
R. H. Nimmo-Treasurer

1954
J. Shacter-Chair
H. F. Johnson-Chair Elect
R. P. Milford-Secretary
P. A. Haas-Treasurer

1955
H. F. Johnson-Chair
R. N. Lyon-Chair Elect
E. F. Martin, Jr.-Secretary
W. S. Lenihan, Jr.-Treasurer

1956
R. N. Lyon-Chair
R. H. Nimmo-Chair Elect
W. S. Lenihan, Jr.-Secretary
W. R. Winsboro-Treasurer

1957
R. H. Nimmo-Chair
W. S. Lenihan-Chair Elect
R. J. McNamee-Secretary
W. H. Carr-Treasurer
M. Benedict-Council Liaison

1958
W. S. Lenihan, Jr.-Chair
W. E. Unger-Chair Elect
??-Secretary
??-Treasurer
M. Benedict-Council Liaison

1959
W. E. Unger-Chair
G. A. Cristy-Chair Elect
H. F. Hartman, Jr.-Secretary
J. W. Ullmann-Treasurer
M. Benedict-Council Liaison

1960
G. A. Cristy-Chair
J. C. Bresee-Chair Elect
E. Von Halle-Secretary
B. F. Bottenfield-Treasurer
D. A. Dahlstrom-Council Liaison


1961
J. W. Prados-Chair
E. Von Halle-Chair Elect
??-Secretary
??-Treasurer
D. A. Dahlstrom-Council Liaison

1962
E. Von Halle-Chair
F. N. Peebles-Chair Elect
R. W. Horton-Secretary
C. W. Barkow-Treasurer
D. A. Dahlstrom-Council Liaison

1963
F. N. Peebles-Chair
R. W. Horton-Chair Elect
H. F. Hartman, Jr.-Secretary
C. W. Barkow-Treasurer

1964
R. W. Horton-Chair
C. W. Barkow-Chair Elect
J. J. Perona-Secretary
L. F. Parsly-Treasurer
E. M. Schoenborn-Council Liaison

1965
C. W. Barkow-Chair
J. W. Hill, Jr.-Chair Elect
L. Kovach-Secretary
L. F. Parsly, Jr.-Treasurer
E. M. Schoenborn-Council Liaison

1966
J. W. Hill, Jr.-Chair
L. F. Parsly, Jr.-Chair Elect
R. P. Milford-Secretary
R. A. Schmidt-Treasurer
E. M. Schoenborn-Council Liaison

1967
L. F. Parsly, Jr.-Chair
R. P. Milford-Chair Elect
W. E. Rooks-Secretary
R. A. Schmidt-Treasurer
F. C. Croxton-Council Liaison
   P. A. Haas-Director
   H. W. Hsu-Director
   R. L. Hoglund-Director
   J. T. Roberts-Director

1968
R. P. Milford-Chair
R. A. Schmidt-Chair Elect
O. L. Culberson-Secretary
R. L. Hoglund-Treasurer
F. C. Croxton-Council Liaison
   W. J. Kooyman-Director
   J. Shacter-Director

1969
R. A. Schmidt-Chair
O. L. Culberson-Chair Elect
J. R. Merriman-Secretary
H. W. Hsu-Treasurer
   R. P. Milford-Director(Past Chair)
   J. M. Holmes-Director
   W. Kooyman-Director
   R. B. Schappel-Director
   J. Shacter-Director

1970
O. L. Culberson-Chair
J. R. Merriman-Chair Elect
L. M. Carter, Jr-Secretary
W. W. Pitt-Treasurer
   R. A. Schmidt-Director(Past Chair)
   J. M. Holmes-Director
   J. P. Sanders-Director
   R. B. Schappel-Director
   J. L. White-Director

1971
J. R. Merriman-Chair
R. B. Schappel-Chair Elect
J. R. Hightower -Secretary
W. J. Kooyman-Treasurer

1972
R. B. Schappel-Chair
J. P. Sanders-Chair Elect
K. A. Williams-Secretary
J. R. Hightower-Treasurer

1973
J. P. Sanders-Chair
J. R. Hightower-Chair Elect
M. J. Stephenson-Secretary
K. A. Williams-Treasurer

1974
J. R. Hightower-Chair
H. A. McLain-Chair Elect
P. A. Haas-Secretary
J. S. Watson-Treasurer
   J. P. Sanders-Director(Past Chair)
   C. D. Scott-Director
   T. W. Pickel-Director
   E. S. Clark-Director
   C. W. Cunningham-Director

1975
H. A. McLain-Chair
T. W. Pickel-Chair Elect
D. B. Klima-Secretary
H. D. Cochran, Jr.-Treasurer

1976
T. W. Pickel, Jr.-Chair
J. M. Holmes-Chair Elect
E. S. Clark-Secretary
J. C. Mailen-Treasurer
J. W. Prados-Council Liaison

1977
J. M. Holmes-Chair
E. S. Clark-Chair Elect
P. R. Westmoreland-Secretary
J. B. Talbot-Treasurer

1978
E. S. Clark-Chair
H. D. Cochran, Jr.-Chair Elect
R. S. Eby-Treasurer
E. A. Weinman-Council Liaison

1979
H. D. Cochran, Jr.-Chair
K. A. Williams-Chair Elect
R. E. Barker, Jr.-Secretary
J. S. Watson-Treasurer
J. H. Sanders-Council Liaison

1980
K. A. Williams-Chair
R. M. Counce-Chair-Elect
J. B. Talbot-Secretary
M. E. Whatley-Treasurer
J. H. Sanders-Council Liaison

1981
R. M. Counce-Chair
M. E. Whatley-Chair-Elect
D. D. Bruns-Secretary
J. M. Hoegler-Treasurer
J. H. Sanders-Council Liaison

1982
M. E. Whatley-Chair
R. E. Barker, Jr.-Chair-Elect
S. K. Whatley-Secretary
D. D. Bruns-Treasurer
J. H. Sanders-Council Liaison

1983
W. W. Pitt, Chair
A. J. Legeay, Chair Elect
?-Secretary
?-Treasurer

1984
A. J. Legeay-Chair
C. P. McGinnis-Chair-Elect
J. J. Perona-Secretary
J. M. Begovich-Treasurer
J. H. Sanders-Council Liaison
   W. W. Pitt-Director(Past Chair)
   R. W. Glass-Director
   J. R. Hightower-Director
   H. D. Cochran, Jr.-Director
   S. K. Whatley-Director

1985
C. P. McGinnis-Chair
R. M. Canon-Chair-Elect
R. M. Wham-Secretary
D. Bruns-Treasurer
J. H. Sanders-Council Liaison

1986
R. M. Canon-Chair
E. D. Collins-Chair Elect
F. E. Weber-Secretary
R. M. Wham-Treasurer

1987
E. D. Collins-Chair
J. M. Begovich-Chair-Elect
J. M. Kennerly-Secretary
B. D. Patton-Treasurer
D. Luss-Council Liaison

1988
R. D. Allen-Chair
J. S. Arendt-Chair Elect
T. H. Monk-Secretary
J. L. Snyder-Treasurer
C. D. Scott-Council Liaison

1989
J. S. Arendt-Chair
T. H. Monk-Chair Elect
D. Griffith-Secretary
F. E. Weber-Treasurer
A. Bell-Council Liaison
   B. Allen-Director(Past Chair)
   R. M. Counce-Director
   J. M. Kennerly-Director
   T. Rogers-Director
   R. M. Wham-Director

1990
Tom Monk-Chair
Joe Belk-Chair Elect
Sherry Gibson-Secretary
Fred Weber-Treasurer
Charles Scott-Council Liaison
   Steve Arendt-Director(Past Chair)
   Pete Counce-Director
   Gus Legeay-Director
   Tom Rogers-Director
   Dick Zink-Director

1991
Joe Belk-Chair
Patti Adcock-Chair Elect
Sherry Gibson-Secretary
Fred Weber-Treasurer
   Tom Monk-Director(Past Chair)
   Cliff Brown-Director
   John Kennerly-Director
   Gus Legeay-Director
   Dick Zink-Director

1992
Patti Adcock-Chair
Robert Zink-Chair Elect
Gus Legeay-Secretary
Cliff Brown, Jr.-Treasurer
Bill Schowalter-Council Liaison
   Joe Belk-Director(Past Chair)
   Randy Beatty-Director
   John Kennerly-Director
   Fred Weber-Director
   Jack Watson-Director

1993
Richard Zink-Chair
Bob Wham-Chair Elect
Joe Perona-Secretary
Tim Kent-Treasurer
   Patti Adcock-Director(Past Chair)
   Randy Beatty-Director
   Gus Legeay-Director
   Sharon Robinson-Director
   Jack Watson-Director

1994
Bob Wham-Chair
Suman Singh-Chair Elect
John Kennerly-Secretary
Tim Kent-Treasurer
   Patti Adcock-Director
   Gus Legeay-Director
   Joe Perona-Director
   Sharon Robinson-Director
   Tse-Wei Wang-Director

1995
Suman Singh-Chair
John Kennerly-Chair Elect
Joel Shor-Secretary
Tim Kent-Treasurer
   Bob Wham-Director(Past Chair)
   Patti Adcock-Director
   Hank Cochran-Director
   Joe Perona-Director
   Tse-Wei Wang-Director
   Fred Weber-Director

1996
John Kennerly-Chair
Fred Weber-Chair Elect
Alexa De Weigand-Secretary
Tim Kent-Treasurer
   Suman Singh-Director(Past Chair)
   Ed Alperin-Director
   Hank Cochran, Jr.-Director
   Brad Patton-Director
   Tse-Wei Wang-Director

1997
Fred Weber-Chair
Hank Cochran, Jr.-Chair Elect
Alexa De Weigand-Secretary
Dave DePaoli-Treasurer
   John Kennerly-Director(Past Chair)
   Ed Alperin-Director
   Ron Canon-Director
   Bob Hightower-Director
   Brad Patton-Director
   Tse-Wei Wang-Director

1998
Hank Cochran, Jr.-Chair
David DePaoli-Chair Elect
Saleem Zwayyed-Secretary
Thomas Klasson-Treasurer
   Fred Weber-Director(Past Chair)
   Steve McCoy-Director
   Ken Plummer-Director
   Ron Canon-Director
   Bob Hightower-Director

1999
David DePaoli-Chair
Jan Berry-Chair Elect
Saleem Zwayyed-Secretary
Thomas Klasson-Treasurer
   Hank Cochran-Director(Past Chair)
   Steve McCoy-Director
   Ken Plummer-Director
   Paul Taylor-Director
   Tse-Wei Wang-Director

2000
Jan Berry-Chair
Thomas Klasson-Chair Elect
Ken Plummer-Secretary
Hank Cochran, Jr.-Treasurer
   David DePaoli-Director(Past Chair)
   Paul Taylor-Director
   Tse-Wei Wang-Director
   Bob Hightower-Director
   John Collier-Director

2001
Thomas Klasson-Chair
Steve McCoy-Chair Elect
Clemence Noakes-Secretary
Juan Farrada-Treasurer
   Jan Berry-Director(Past Chair)
   Bob Hightower-Director
   John Collier-Director
   Ed Alperin-Director
   Paul Taylor-Director

2002
Steve McCoy-Chair
Naresh Handagama-Chair Elect
Brain Oakley-Secretary
Paul Taylor-Treasurer
   Thomas Klasson-Director(Past Chair)
   Thomas Busmann-Director
   Mark Swientoniewski-Director
   Ed Alperin-Director
   Costas Tsouris-Director

2003
Naresh Handagama-Chair
Paul Taylor-Chair Elect
Thomas Klasson-Secretary
Thomas Klasson-Treasurer
   Steve McCoy-Director(Past Chair)
   Brain Oakley-Director
   Thomas Busmann-Director
   Mark Swientoniewski-Director
   Hank Cochran-Director

2004
Paul Taylor-Chair
Thomas Busmann-Chair Elect
Hank Cochran-Secretary
David DePaoli-Secretary
Thomas Klasson-Treasurer
Steve McCoy-Treasurer
   Naresh Handagama-Director(Past Chair)
   John Begovich-Director
   Juan Ferrada-Director
   Ben Lewis-Director
   Sharon Robinson-Director

2005
Thomas Busmann-Chair
Ben Lewis-Chair Elect
David DePaoli-Secretary
Steve McCoy-Treasurer
   Paul Taylor-Director(Past Chair)
   John Begovich-Director
   Juan Ferrada-Director
   Sharon Robinson-Director
   Mark Swientoniewski-Director

2006
Ben Lewis-Chair
Mark Swientoniewski-Chair Elect
Douglas Hayes-Secretary
Steve McCoy-Treasurer
   Tom Busmann-Director(Past Chair)
   Ed Alperin-Director
   Stuart Daw-Director
   Charles Foresberg-Director
   Sharon Robinson-Director

2007
Mark Swientoniewski-Chair
Michael Hollander-Chair Elect
Douglas Hayes-Secretary
Paul Taylor-Treasurer
   Ben Lewis-Director(Past Chair)
   Ed Alperin-Director
   Stuart Daw-Director
   Charles Foresberg-Director
   Steve McCoy-Director

2008
Michael Hollander-Chair
TBD-Chair Elect
David DePaoli-Secretary
Paul Taylor-Treasurer
   Mark Swientoniewski-Director(Past Chair)
   Ed Alperin-Director
   Tom Busmann-Director
   Stuart Daw-Director
   Steve McCoy-Director

2009
Michael Hollander-Chair
Jacob Hutton-Chair Elect
David DePaoli-Secretary
Paul Taylor-Treasurer
   Sharon Robinson-Director(Past Chair)
   Ed Alperin-Director
   Tom Busmann-Director
   Stuart Daw-Director
   Mark Swientoniewski-Director

2010
Jacob Hutton-Chair
Michael Aident-Chair Elect
David DePaoli-Secretary
Paul Taylor-Treasurer
   Michael Hollander-Director(Past Chair)
   Ed Alperin-Director
   Stuart Daw-Director
   Richard Denney-Director
   Mark Swientoniewski-Director

2011
Michael Aident-Chair
Jarrod Clark-Chair Elect
David DePaoli-Secretary
Paul Taylor-Treasurer
   Jacob Hutton-Director (Past Chair)
   Michael Hollander/Ed Alperin-Director
   Stuart Daw-Director
   Richard Denney-Director
   Sharon Robinson-Director

2012
Jarrod Clark-Chair
Abhijit Tarafder-Chair Elect
David DePaoli-Secretary
Paul Taylor-Treasurer
   Michael Aident-Director (Past Chair)
   Thomas Busmann-Director
   Michael Hollander-Director
   Kyle Mack-Director
   Sharon Robinson-Director

2013
Jarrod Clark-Chair
Bonnie LaPierre-Chair Elect
David DePaoli-Secretary
Paul Taylor-Treasurer
   Michael Aident-Director (Past Chair)
   Thomas Busmann-Director
   Stuart Daw-Director
   Kyle Mack-Director
   Chris McBride-Director

2014
Bonnie LaPierre-Chair
Kyle Mack-Chair Elect
David DePaoli-Secretary
Paul Taylor-Treasurer
   Jarrod Clark-Director (Past Chair)
   Stuart Daw-Director
   Chris McBride-Director
   Michael Aident-Director
   Sharon Robinson-Director

2015
Kyle Mack-Chair
Mark Swientoniewski-Chair Elect
David DePaoli-Secretary
Paul Taylor-Treasurer
   Bonnie LaPierre-Director (Past Chair)
   Stuart Daw-Director
   Bamin Khomami-Director
   Michael Aident-Director
   Sharon Robinson-Director

2016
Mark Swientoniewski-Chair
Jae-Soon Choi-Chair Elect
David DePaoli-Secretary
Paul Taylor-Treasurer
   Kyle Mack-Director (Past Chair)
   Stuart Daw-Director
   Bamin Khomami-Director
   Bonnie LaPierre-Director
   Sharon Robinson-Director

2017
Jae-Soon Choi-Chair
Kyle Mack-Chair Elect
David DePaoli-Secretary
Paul Taylor-Treasurer
   Mark Swientoniewski-Director (Past Chair)
   Kaara Patton-Director
   Lindsey Stinson-Director
   Bonnie LaPierre-Director
   Sharon Robinson-Director